English
cesky

Kontakt

info@huculclub.eu

2010

Podzim 2010

30.10.2010 V sobotu 16.10.  se dva naši koně účastnili jako čestná stráž odhalení pamětní desky na rodném domě našeho předního hipologa, prof. Bílka, ve Slaném. Koně stáli celou dobu proslovů na místě jak na přehlídce, a to bylo víc než tři čtvrtě hodiny! Po odhalení desky na radnici měli zúčastnění ještě spoustu hezkých a zajímavých vzpomínek na prof. Bílka. Prostě se to vydařilo. Víc obrázků je zde.

Ani na Zmrzlíku se nezahálelo, například jízdárna má nově upravený povrch.
bobcat-t

21.9.2010  Jeden hezký dopis za rámeček:

zaramecek-t

17.9.2010 V sobotu 18.9..se naši huculové už tradičně zúčastní Dne s přírodou v Malešickém parku (viz plakát), pořádaného oddílem Ginkgo.

17.8.2010 Jistě jste zvědaví, jaké to bylo na Mezinárodním šampionátu v Nepomuku. dresura-tNebudete zklamáni. Fotografovali mnozí a o snímky se podělili na webu.
Klářiny fotografie (nejen koní) jsou zde.
N
ávštěva z Rakouska ukazuje stránku s mnoha fotografiemi ze sobotních přehlídek na ruce, zde,
a spousta
obrázků z celé události je na stránkách pořadatelů šampionátu. Múžete jim všem dodatečně zatleskat!

16.8.2010 Z mezinárodního  šampionátu v Nepomuku jsme si přivezli medajli za nejlepší hříbě - Pandoru Cilka-Pandora-t, Perun byl druhý. Plemenný hřebec Ryn se umístil mezi hřebci na 3. místě (on 21 let, vítěz 7 let stár), takže v jeho letech to lze považovat za úspěch. Obě kobyly byly na 4. místě, což taky není tak zlé. V soutěžích jsme získali v parkuru vítězství  (Cilka) a v drezuře vítězství (Unkas), v obou případech byla jezdkyní Veronika Šebková,  která s oběma koňmi pracuje u Vladěnky v Kamenných Žehrovicích. Kupodivu nejhůře jsme dopadli v huculské stezce, ale to asi trochu i vinou toho, že až do startu nebyla známa pravidla, podle kterých se pojede. Celkem vzato byla mise úspěšná, až velmi úspěšná, a umístění hříbat na 1. a 2. místě je obzvlášť uspokojivé, protože především s úmyslem představit naše kvalitní hříbata jsme tam jeli.

Léto 2010

12.8.2010 Na 13. - 15. srpna se chystáme na Mezinárodní šampionát pro huculské koně do Březí u Nepomuku. Pojedou Ryn, Aida, Cilka a Unkas, a s Cilkou a Aidou jedou taky jejich hříbata, Pandora a Perun. Držte jim palce!

9.8.2010 Ve dnech 3.7.-6 7.2010 jsme uskutečnili s napětím očekávanou výpravu ,, po kopytě" z našeho ranče v Lysé n/Labem do Stříbrné Skalice na Sázavě. Vybráni byli nejzkušenější jezdci, z nichž jedna skupina jela dva dny na Sázavu a druhá dva dny zpět.
saz-mapDana, Petra a Michal si u
žili letošního vedra, ale díky koupání, plavení a občerstveni u hospůdek jsme ve zdraví a dobré kondici dosáhli cíle. Irena, Věrka a Lucka statečně bojovaly při cestě domů jak s náročným terénem, tak i s rozmary počasí a pořádnou bouřkou která nás zastihla.
sazava9-tSrde
čné diky patří paní Mášové, která nám poskytla úžasné zázemí při táboření na Hošti, pak Ireně a Michalovi Šafaříkovým u kterých jsme nocovali na Sázavě a především našim koním, kteří nás i sebe donesli do cíle!
Mirek Fencl-Western.club "U mostu"

26.7.2010 Dětský tábor  - 1. turnus - úspěšně skončil v sobotu 17.7.. Až na tropické počasí a moc teplou vodu v bazénu neměl chybu. Jezdecký výcvik  i ostatní program byl přijat s nadšením a nepochybně účastníkům tábora přinesl spoustu nových zážitků a zkušeností. Fotky - portréty jezdkyň a jezdců - najdete na Picasa [klikni].
Další děti na tábor jsme přivítali v neděli 25. července. Tak ať jim to vyjde alespoň stejně pěkně!

I další členky Hucul Clubu užily táboření s huculy. Píše o tom Klára, a fotografie jsou také na webu (klikněte na zvýrazněné texty v odstavcích nebo na zmenšeniny obrázků):
vlcimak-t
O víkendu 19.-20.6. jsme s několika členkami Hucul Clubu vyrazily na dvoudenní putování do vesničky Klínec. V sobotu jsme vyjely ráno směrem na Dobřichovice, odkud jsme vystoupaly k Černolickým skalám a přestože cesta tudy byla místy dost strmá, tak huculové s tím neměli žádný problém. Do Klince jsme dojely večer, v pohodě přespaly a ráno jsme se vydaly na cestu zpátky, tentokrát přes Cukrák. Bohužel nám počasí moc nepřálo a naplánované plavení koní na cestě zpět jsme musely vynechat. Všech 7 koní zvládlo cestu dlouhou asi 50km bez problémů a v neděli jsme v pořádku dorazily zpět na Zmrzlík.

V prvním prázdninovém týdnu jsme v pondělí vzaly koníky a vyrazily i s jedním soumarem ze Zmrzlíka na putování trek2010směrem na Orlík. První den, kdy jsme jely přes Malou Ameriku do Koněprus, jsme na cestě narazily na skály, vedoucí k Aksamitové bráně, a tak jsme si výhled na lom u Koněprus užily hned dvakrát. Nakonec jsme pro koně našly i potok a tak jsme se mohly utábořit. V úterý jsme už bez většího bloudění dojely do Staré Hutě u Dobříše. Všichni, koně i jezdkyně, jsme z toho vedra byly dost ztahaný a tak se i koně večer rádi vykoupali v rybníku Strž. Na Orlík jsme došly ve středu, spaly jsme v kempu přímo u hráze a koně tam byli velkou atrakcí, ačkoli těm to bylo asi dost jedno a raději spásali vše, co jim přišlo do cesty. Další den jsme pomalu vyrazily na cestu zpátky, koníci toho už taky měli celkem dost a tak jsme  jim v sobotu daly volno a zůstaly jsme v Klinci na chalupě u Meg. Celkem jsme ujely skoro 200km a zpátky na Zmrzlík jsme šťastně dorazily v neděli 5. července odpoledne.

7.6.2010 Hříbata rostou jako z vody, už jsou hrozně "zkušená" a potloukají se na pastvině s maminkami. Vypadá to s nima dobře, bydlí společně ve stáji a jsou celkem pohodáři.

dick-tDo Lysé jsme přivezli našeho valacha Dicka (oficiálním jménem Čiko), který byl poslední léta na Vysočině u přátel a chodil na vytrvalostní soutěže. Teď by měl u Mirka Fencla pracovat jako třetí, spolu s kobylama. Chystají se na puťák  na Sázavu a jestli se Dick osvědčí, zůstane v Lysé i do budoucna. Fotky z jeho seznamování s novými kamarády jsou na www.dburda.rajce.net

12.6.2010 Hříbátka utěšeně rostou a dovádějí. Máme nové obrázky (foto Vejce) [zde], a také si můžete prohlédnout prezentaci křtin s hudebním doprovodem [zde].

7.6.2010 Krásné neděle 6. června odpoledne se po několika hubených letech opět mohly uskutečnit na Zmrzlíku křtiny letošních hříbat [viz foto].. Po loňském zařazení plemenného hřebce Ryna se nám letos narodila 4 hříbata - 3 kobylky a hřebeček. Po několika letech jsme opět měli chuť se přírůstky pochlubit a ukázat je světu. A tak se po jedné hodině sešlo na farmě několik desítek členů Hucul Clubu a příznivců našich koní, aby přiřkli hříbatům jejich celoživotní jména a s tím i jejich patrona a popřáli jim do života samé příznivé vlohy. Pro tuhle slavnostní příležitost už tradičně přivezla Vladěnka v sedle hřebce Cedra vodu ze studánky v Radotínském údolí a předala ji zakladateli  a nestorovi Hucul Clubu Ralfovi, který s ní hříbata pokřtí.

Všichni dohromady - maminky i potěr - dostali ke křtinám zbrusu novou pastvinu, jejíž ohrazení jsme ještě dopoledne dokončovali. Tu jsme zasvětili tím, že jsme do nové ohrady na zkoušku vypustili celé stádo a všichni přítomní si užili krásný pohled na běžící i pasoucí se stádo koní. A samozřejmě si je mnozí  vyfotografovali. Vyhlásili jsme vyjímku a dovolili dokonce vstup do ohrady ke koním. (Podívejte se na fotky - jsou seřazeny chronologicky tak, jak se program odvíjel.) Poté se diváci přesunuli k jízdárně, kde Madla předvedla trošku sportovního jezdectví s klisnou Cínií a ukázala, že hucul dovede leccos. Dalším bodem programu bylo pak předvedení plemenného hřebce Ryna, tatínka letošních hříbat, samozřejmě s komentářem o jeho původu, historii a kvalitách. A pak už přišlo hlavní číslo programu - členky Hucul Clubu přivedly tři úspěšné maminky s jejich hříbaty. Čtvrtá maminka CILKA a její dcera žijí v Kamenných Žehrovicích u Vladěnky  a tak se osobně křtu nemohly zúčastnit. Proto Vladěnka od O. Leiského - Ralfa - symbolicky převzala jméno pro klisničku, která se Cilce narodila 11.4. Kobylka dostala jméno PANDORA. A pak už Ralf křtil postupně přítomná hříbata. Jako první přišel na řadu hřebeček PERUN, kterého přivedla na svět Aida 23.4. Své jméno přijal důstojně, vědom si své jedinečnosti. Také druhá v řadě, klisnička pokřtěná jménem PERSEA, narozená 24.4. klisně Evě, přijala křest klidně. Zato poslední, klisnička narozená matce Gaie 12.5., pro kterou bylo vybráno jméno POLÁRKA, si to opravdu užila. Někteří z diváků po její reakci na křest navrhovali přejmenovat ji ihned na "Petardu" nebo "Prskavku"! Skoro by si to zasloužila, potvora mrňavá. Ale koho by pak měla za životního patrona? Takhle ji bude životem provázet Polárka neboli Severní hvězda, která pomáhá najít cestu všem, kdo žijí na naší polokouli. A věřme, že ji povede dobře, stejně jako bude Pandora krásná po své jmenovkyni, Perun bude důstojným vládcem a Persea bude mít tolik krásných potomků, kolik je na obloze vidět Perseid.

***

V pondělí 1.6. jsme odvezli poníky na hájovnu k Zitě, kde jsme je vypustili na pastvinu. V tu chvíli se k nim prosmýkly ovce a chtěly se družit. Ale poníky to moc nezaujalo, Polly zabořila hubu do trávy a žrala a Smollýček zajásal a lítal dokola a ovce zahnal k plotu. Chvilkama vypadal jako pravý  arabský hřebec ve zmenšenině. [Fotky zde]

Jaro 2010

28.5.2010 V úterý jsme prodali hřebečka Nema  jedné z dávných členek Hucul Clubu  a spolu s ním jsme do Posázaví odvezli také obě "babičky", Ledu a Minervu. Ty se na bujných pastvinách u Kurzů budou rekreovat celé léto a dělat společnost Nemovi a huculské kobyle Janě, která tam už léta žije. Do loňského roku tu s ní byl také hřebec Iason z našeho chovu (bylo mu 29), který v prosinci uhynul. Koně zde slouží hlavně pro ekologickou výchovu i pro potěšení dětí zdravých i postižených. [Viz fotky zde]

Příští týden ještě  odvezeme oba poníky (Polly a Smolly) na letní byt a uvolněnou volnou stáj tak dostanou k dispozici maminy s hříbaty. Pro ně také dokončujeme oplocení pastviny v sadu, kde se hříbata budou moci pořádně vyběhat. Poníci se vrátí někdy koncem prázdnin.

22.5.2010 Poslední dva dny měli hodně práce naši dva "zápřahoví" valaši Ufo a Veles. V pátek vezli v kočáře svatbu a v sobotu posloužili na velkém Radotínském rodeu celému ředitelství a VIP hostům rodea při slavnostním zahájení i při předávání cen vítězům jednotlivých disciplin. Svezli i pražského primátora pana Pavla Béma, jehož pohár byl hlavní cenou pro celkového  vítěze. Dostali velkou pochvalu od všech zúčastněných. (Fotil Matyáš Leiský )

20.5.2010 Poděkování všem, kdo poslali návrhy jmen pro letošní ročník hříbat. Jmen jste navrhli opravdu hodně, zde jsou ta,která přišla e-mailem. Další návrhy ale byly vesměs stejné, proto je znovu nevypisujeme. Chcete-li nějakému jménu (jménům) dát přednost, učiňte tak nejpozději do 27. května!

12.5.2010 Dnes odpoledne (12. května) se klisna Gaia rozhodla, že porodí. Naštěstí ji holky stihly GaiasFoal-tdát do boxu ještě včas. Během nějaké půlhodinky porodila krásné veliké hříbě, hnědou nohatou a ušatou kobylku. Dokonce se  podařilo pořídit i nějaké fotky. Kobylka se má k světu, hned se snažila postavit a hledat zdroj mléka. Tatínek je opět plemenný hřebec Ryn a patří mu za to poklona. Čtyři podařená hříbata, z toho tři "holky" a všichni s výborným původem! Ať mu to vydrží!

10.5.2010 SMUTNÁ ZPRÁVA. V pátek 7.5.2010 jsme museli uspat hřebce Juru. Měl prudký zánět tenkého střeva a žaludku a bohužel mu nebylo pomoci, protože nakonec žaludek Jura-tnevydržel. Aby se dlouho netrápil, vzali jsme ho na poslední procházku a uspali ho na louce mezi kvetoucími pampeliškami. Opustil nás jeden z nejchytřejších hřebců, který se v mnoha směrech zasloužil o slávu Hucul Clubu. Byl protagonistou filmu "Čarodějky z předměstí", ve kterém si zahrál koníka Toníka, v Karlínském divadle hrál v operetě "Hra na pohádku máje" M. Uhdeho a při téměř osmdesáti reprisách sklízel potlesk na otevřené scéně a miloval baletky a jejich přízeň. Mnohokrát reprezentoval Hucul Club při nejrůznějších příležitostech, po Starém městě se s ním vozil známý oceánolog Jacques-Yves Cousteau při své návštěvě Prahy, zakladateli Hucul Clubu O. Leiskému - Ralfovi přivezl slavnostní dort k sedmdesátinám přímo ve velkém sále Národního domu na Smíchově (mimochodem ten sál je v prvním patře!), byl v televizním studiu při natáčení pořadu o Hucul Clubu  a na mnoha dalších nečekaných místech. Naposledy vloni na Karlově náměstí před Faustovým domem jako "maskot" přednášky o Hucul Clubu, pořádané Jonáš klubem (foto v archivu). Poslední léta prožil v pohodě ve stáji na Zmrzlíku a až do středy se těšil dobré kondici. Bylo mu 28 let a bude nám scházet.

30.4.2010 Minulou neděli, 25.4., některé dívky - členky HC - uspořádaly tzv. "Koniny", kterými si občas zpestřují svůj jezdecký výcvik. Tentokráte to bylo v převlecích a o zábavu nebyla nouze. Fotografovala Klára.

25.4.2010 Odpoledne v sobotu 24.4. se ve výběhu mezi stádem koní konečně ohřebila klisna Eva, na kterou jsme už měsíc čekali. Bránila hříbátko za všech sil a podařilo se odvést ji do boxu aniž se hříběti něco stalo, bylo jen hodně vylekané. Maminka Eva taky, a vůbec nechtěla nechat hříbě napít. Museli jsme se "přimluvit". Miminko je tentokrát holka a zatím mu říkáme Princezna. T už sama pije a doufáme, že vše bude v pořádku.

Krom toho jsme v sobotu byli na Dni Země v Malešickém parku, se dvěma valachy (Ufo a Uran). Bylo nádherně a vše se vydařilo. Obrázky na webu.

 Od rána 23.4. máme hříbě od klisny Aidy. Tatínek je opět Ryn, maminka Aida, a hříbátko je kluk, tmavý hnědáček, zdravý a pěkný. První  fotky jsou kolem 2 hodin po narození, ostatní asi o 6 hodin později.  Narodil se sám v boxu kolem šesté ráno.

13.4.2010 Od nedělního dopoledne 11. 4. 2010 máme letošní první hříbě. Je to kobylka a bude se nejspíš jmenovat Pandora. Maminka Cilka už od minulého jara žije s několika dalšími  našimi huculy Pandora-tv Kamenných Žehrovicích u Vladěnky Srpové. (Proto se zatím Cilka nedostala do přehledu klisen.) Pandora je krásná a bujná tmavá hnědka a maminka ji stále chrání a schovává před všemi "vetřelci". Narodila  se úplně sama venku na pastvině a má ještě jedno prvenství - je to první potomek vloni zařazeného plemenného hřebce Ryna. Jestli se mu budou takhle dařit všechna další hříbata,  bude z něho jednička. Ještě máme několik "želízek v ohni", tedy březích klisen. Tak držte palce!!

29.3.2010  Už máme týden jaro a snad ne jenom podle kalendáře. Je zatím málo novinek, tak vám pro osvěžení posíláme písničku Mikiho Ryvoly Jarní kurýr.  Slova a akordy najdete zde.
ohrada-t

Na Zmrzlíku ovšem nejen zpíváme, ale také opravujeme ploty!
 

 

7.3.2010 V sobotu 6. března 2010 byla v Lánech před muzeem TGM slavnostně odhalena jezdecká socha prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka. Přes vánoční počasí a chumelenici jako na horách se sešlo tolik lidí, že naše čtyři huculy mezi nimi málem nebylo vidět.  Jezdkyně ale panu prezidentovi vzdaly čest v sedlech a s vlajkou Tisu tak, jak to má být. Je to pro Hucul Club opravdu památná chvíle a jsme všichni moc rádi, že jsme se mohli na slavnosti podílet. Lany2010-1
   Lany2010-2
Socha je bronzová, kůň stojí v odpočinkové póze a zkoumá květiny, které mu účastníci slavnosti položili k nohám. Pan prezident je zamyšlený a má trochu starostlivý výraz. Snad přemýšlí, kam jsme to s tou republikou přivedli?.

 

Zima 2009-10

3.3.2010 V neděli 7. března to bude 160 let od narození prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka. Při této příležitosti bude v sobotu 6.3. ve 13 hodin v Lánech před muzeem T.G. Masaryka  odhalena jeho jezdecká socha a Hucul Club u toho nebude chybět. Pod vlajkou Hucul Clubu se do Lán vypraví čtyřčlenná jízdní hlídka.

2.3.2010 Letošní lampionová jízda na Valentina uz nemela dost sněhu, ale stejně se vydařila. Foto v galerii.

1.2.2010 NOČNÍ DOBRODRUŽSVÍ  U koní se pořád něco děje takhle to popisuje Leša, a tady je z toho pár obrázků.
“Měli jsme včera večer pěkné pozdvižení, telefonicky mě asi v deset vytahli,
že nám utekli uprchlici-01-tkoně a jsou u Ořecha na dálnici. Tak jsme s Fandou a Matesem vyrazili jako k ohni. (já už jsem před tím byl v posteli, neb mám nějakou chřipku, snad ne prasečí) Koně jsme sice nikde neviděli, ale skrumáž na dálnici a blikající policajty nešlo přehlédnout. Stádo si to štrádovalo krokem směrem k nám, před nimi 2 blikající policisti s majákama, za nima to samý a vzadu fronta aut, jedoucích krokem. Prostě akční film! V tom sněhu to všechno zářilo jako zdařilá dekorace a protože těsně před tím zase sněžilo, byla i ta dálnice zasněžená. Jenže koní byla jenom polovina! Tak jsme je převzali a "odklonili" směrem k domovu a za doprovodu už jen asi 3 policejních aut je zvolna dovedli uprchlici-06-tdomů. Ostatní policisti pravili, že druhá část stáda se prý vydala někam na Radotín a jeli tam a Mates s nima. Ani nebudu popisovat všechny telefonáty a obraty situace, to by bylo nepřehledný. Prostě a dobře hodní lidé koně objevili a zavolali a policisti za nima vyrazili a zadrželi je na nějakém staveništi asi 3 km od domova. Jenže než jsme se tam dostali, tak jim koně zase zdrhli a jedinej, kdo je pronásledoval, byl Mates. Fanda za nima vyrazil po stopách a já objížděl širé okolí autem (v závějích se po polních cestách nedá, takže jen po silnici). No, naštěstí ti blbouni nejsou vůbec hloupí a tak si to namířili více méně domů a pod Matesovým vedením dorazili přes pole a zmole někdy po půlnoci na dvůr.
 Ukázalo se, že si otevřeli špatně zajištěnou výpust z corralu (shodili břevna) a udělali si hezký noční výlet. Vypadali, že se jim to docela líbilo, bídáci! Zřejmě usoudili, že jsme tu moc zamrzlí a že je třeba něco podniknout. No a taky jsme vešli do médií - televize Nova v raním zpravodajství (zde) měla zprávu o nočním útěku sedmnáctihlavého stáda huculů celé ráno jako první zprávu ve zprávách každou půlhodinu!!!”

24.1.2010 Jestě to venku na léto nevypadá, ale plánování je jiz v běhu. Letošní letní tábor se uskuteční v termínu:  3. -  17. července 2010. Chcete-li si vytisknout letáček (.pdf formát) klikněte zde. A na koně ve sněhu zde.

2.1.2010 Vítáme vás v novém roce. Sice jsme právě pod sněhem, ale zimní spánek si u koní dovolit nemůžeme – Hucul Club funguje jako obvykle, a na těchto stránkách najdete informace o tom, co se chystá, hned jak nějaké nové budou. Vraťte se sem brzy, a zatím se potěšte třeba staršími obrázky ve fotogaleriich a nebo zde

 

Copyright Hucul Club 2009 -2017

[Z novinek] [2017] [2016] [2015] [2014] [2013] [2012] [2011] [2010] [2009]