English
cesky

Kontakt

info@huculclub.eu

Z historie HC


STŘÍPKY
z historie Hucul Clubu

Za bezmála 40 let činnosti se nashromáždí  všelicos a historie Hucul Clubu není ledajaká.  Občas se v prachu objeví vzpomínka, fotka nebo zajímavá památka, která připomene nějakou událost nebo zážitek.  Rádi bychom se s vámi na webu o některé archivní „kousky“ podělili, ale protože  aktuální práce s koňmi vždycky zabere většinu času, je bádání v archivech často spíše náhodné a nesystematické - ale zato každý další historický objev, který sem přibude, vám vždy oznámíme na stránce aktualit.

 

v V samých začátcích Hucul Clubu - Ralf a první "náš" hřebec, Edo (Gurgul IV - 290)z Muráně, cca 1974

Ralf_Edo-t

v 1974 - zdroj už se nedochoval

Unknown1974-t

v    1976  - TANEC NA MLATĚ se odehrál na Zmrzlíku a byla to jedna z hodně vydařených akcí té doby. Jednalo se v pravdě o první country bál v Československu, kterému předcházel celodenní program venku na louce. Bylo přítomno na osmdesát lidí, většina ve stylových kostýmech.

TanecNaMlate-t
Házelo se tehdy vejci i válečkem na nudle, přetahovalo lanem, vrhalo kládou,práskalo bičem a dělo se ještě mnohé další. Tančilo se ve stodole, opravdu na mlatě, k tomu hrála kapela "Křupani", na trámu byl oběšen desperád, v baru ve stodole se hrála ruleta i poker, prostě farmářská zábava, jak má být.

v    Lidová demokracie(?), 1976

LD-1976-t

v Tahle tabule pochází z roku 1977 nebo 78 a je dodnes aktuální. Jen počty huculů se od té doby změnily k lepšímu.

1977-sign-t

v Svobodné slovo, 24.12.1982

SSlovo1982-t

v 1983+       Flora byla jedna z památných kobyl Hucul Clubu. Neměla sice nikdy hříbě ale za to byla výborná jako jezdecká klisna, velká Oldova favoritka.  Bývala ozdobou všech možných i nemožných podniků, jichž se HC zúčastnil, včetne 2. ročníku Pony Expresu r. 1986, vezla nevěstu ve svatebním, její fotka visí i v muzeu Pony Express v St. Joseph. Dožila se skoro třiceti let.

Flora1983-t

v Zemědělské noviny 18.11.1983

zemedelky-t

v 1984
700-km dálková jízda                    Corwetta:                  Tuchoraz                         Potlášek na Zmrzlíku
Banska Bystica-Praha                 distancni dostih         klání, a Hradec

1984-Banska Bystrica-Praha-t            1984 Corwetta - distancni dostih-t             1984 Tuchoraz Max a Jiri-t           1984 cca Potlasek-t

Snímky ze šermu jsou z Tuchoraze. Jedná se o vůbec první predstavení jízdního historického šermu nejen u nás, ale nejspíš i v celé Evropě. A to, že Hucul Club tím pádem stojí u samého zrodu Western rainingu i Historického ježdení v Čechách i v Evropě už nikdo nemůže zpochybnit. A vzkaz pro vás, kdo chcete jezdit dnes.
Fikus je také legenda HC, je dodnes (2012) živ u Vladěnky, je mu přes třicet a je to kříženec hucula a araba, kterého Leša kdysi přivezl jako miminko z Košic. Přišel o maminku ve věku asi 2 měsíců a v Jeseníkách ho kojily holky ešusem. V dospělém věku se znamenitě uplatnil na distančních dostizích.
Turistický pochod z Levého Hradce na Pražský Hrad byl jedinou oficiální akcí k 1100 výrocí založení Přemyslovského sídla na kopci Žiži nad Vltavou. Akce byla posvěcena kanceláří presidenta republiky a kostýmovaná skupina jezdců z HC prenášela prst z Levého Hradce na Hrad.

v cca 1983 - 86 Směs dalších snímků z archivu O. Haberleho.

1 Hubertus -1-t

První Hubertovská jízda, ve které jsme si to rozdali s velkými koňmi   (Equicentrum atd) a pořřádně je při tom prohnali. Protáhli jsme je porádným terénem a záverecnou štvanici usporádali na poli nad huculskými pastvinami.
Fotografie soumarů - Vlaštovka a Diana s Britou - v rámci výcviku pro film o Dukelském průsmyku v roce 1983.
A foto s Michalem Tučným. Učili jsme jezdit i "posledního kovboje"! Bohužel nemám fotku Michala na koni, ale co se týče jezdeckého umění, ten soumarský koš na Vlaštovce ho plně nahradí. Nicméne Blastovička ho tehdy opravdu nosila.

v 1984 - 12  a 250 let, Hubenov

Hubenov1984-t

v 1986
Pony Expres - Dojezd  pošty a Flora - čekání na předávku na onom slavném dojezdu 2. ročníku Pony Expresu, který rozhýbal i Ameriku. Na obraze je i první uniforma PX a první hackamore uzda vyrobená v Cechách (Olda Haberle a Max Haken). Za zmínku stojí i první uzdečka na jedno ucho.

                                              1986 Dojezd Pony expressu-t                        PonyExpFlora-t

v Souhrn statistiky chovu z 80. let

EBayerova_t

v    Časopis Jezdectví, léto 1993

jezdectvi1993-t
v 2007 Den otevřených dveří

OpenHouse2007-t

v 2007  Caesar - show, práce, a doma

                  2007 Caesar dobytkar-t   

 

Copyright Hucul Club 2009 -2017

[Hucul Club] [O nás] [Nabízíme] [Ceník] [TIS] [Chov] [Fotogalerie] [Odkazy] [Inzerce] [Sponsoring]